Лісовогринівецька громада
Хмельницька область, Хмельницький район

До 210-річчя від дня народження великого Кобзаря

Дата: 07.03.2024 15:16
Кількість переглядів: 171

65e8830744a85__430745630_800558452116777_3697025125904666617_n.jpg

Традиційно 9 та 10 березня Україна і увесь світ звертається до постаті видатного українського поета та художника – Тараса Григоровича Шевченка. Шевченківські дні знову повертають нас до спогадів про пророчі, мудрі і наповнені  любов’ю до Батьківщини слова найбільш визначного культурного діяча України.

Тарас Григорович Шевченко — видатний український поет, прозаїк, драматург, громадський діяч, а ще й дуже талановитий художник. Був людиною універсальних обдарувань та інтересів, вміло оперував не тільки словом, а й пензлем. Його заслужено вважають основоположником критичного реалізму в українському мистецтві, а за видатні успіхи у гравюрі Шевченкові присвоїли звання академіка. Так, навіть всупереч царській забороні під час заслання у Казахстан Шевченко багато малював, і став першим живописцем цього краю.

Цікаво, що талант художника проявився значно раніше, ніж талант поета. Як відомо, найбільш ранній малюнок «Погруддя жінки» датується 1830 роком – з цієї юнацької роботи все і розпочалася. У 1832 році поміщик Павло Енгельгардт, який взяв 14 річного Тараса «козачком», віддав його пізнавати науку до поважного художника Василя Ширяєва. А вже у 1838 році, завдячуючи зусиллям Карла Брюллова, Олексія Венеціанова, Михайла Вєльгорського, Євгена Гребінки, Василя Жуковського, Івана Сошенка та інших діячів, молодика викупили з кріпацтва. Опісля Шевченко вступає до Академії мистецтв і починає новий творчий шлях. Ставши улюбленим учнем Брюллова, він робив неабиякі успіхи у навчанні, отримував медалі за малюнки з натури та живописні твори.

До того ж, Тарас Григорович під час повернення до рідної України створив цілу серію робіт під назвою «Живописна Україна» — альбом офортів (різновид гравюр на металі), на яких було відображено природа, побут та історичні місця краю. Повернувшись та завершивши навчання в Академії мистецтв, Шевченко власним коштом видав омріяний альбом «Живописна Україна», що став єдиним прижиттєвим художнім виданням митця. До сьогодні збереглося понад 800 творів Кобзаря – це портрети, композиційні, історичні і побутові теми, архітектурні пейзажі та краєвиди виконані у найрізноманітніших техніках і власному стилі художника.

Цікаві факти:

У світі налічується близько 1380 пам’ятників, встановлених видатному поету, близько 160 населених пунктів України названі на його честь, твори поета перекладені більше, ніж на 150 мов. Найперший пам’ятник Тарасу Шевченку встановили в Казахстанському місті Форт-Шевченко, а найбільший його портрет сягає 500 м2, написаний він на 17-поверхівці у Харкові.

Найменша книга у світі знову ж таки має зв’язок з українським поетом. «Кобзар» Миколи Сядристого менший за макове зернятко – його розмір становить близько половини квадратного міліметра.

За своє недовге, однак густо наповнене випробовуваннями життя, Тарас Григорович Шевченко написав 237 віршів та поем, і намалював понад 1300 картин.

Та хоч Тарас Григорович Шевченко провів в Україні лише 15 років, майже всі його твори зображають душу українського народу, змальовують трагічну долю селян та кріпаків, і закликають до боротьби за свободу. Мудрість поезії Шевченка, яка написана більше ніж століття тому, і сьогодні залишається актуальною для нашого народу.

За матеріалами з відкритих джерел.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь